Došli ste doma i niste osjetili ni kada ni kako vam se krpelj prihvatio za kožu. Što vam je činiti?
Najvažnije je da ne paničarite i da ga ne čupate na silu zato što bi mu glava mogla ostati u koži što bi pak izazvalo velike komplikacije. Stoga, krpelja treba nekoliko minuta poklopiti vatom natopljenom alkoholom nakon čega ga pokušavamo ukloniti dezinficiranom pincetom. Važno ga je opreznim potezanjem pincete izvući iz rane okretanjem, slično kao kad vadimo vijak. Ako se nakon nekoliko dana na mjestu uboda zamijete promjene ili se počnu osjećati tegobe, potrebno se odmah javiti liječniku.
Spomenimo da se prve tegobe mogu javiti sedam do deset dana nakon uboda kada dolazi do povišene temperature, glavobolje, bolova po tijelu te povraćanja i opće klonulosti organizma. Nakon nekoliko dana virus ulazi u živčani sustav i tada počinju jače glavobolje, vrtoglavice te duševne promjene koje mogu ostaviti trajne posljedice na ljudski organizam.
Pošto se kućni ljubimci puno više kreću po parkovima i različitom raslinju, mislimo, prije svega, na pse i mačke, puno češće postaju meta napada krpelja. Stoga, nakon svake šetnje, neovisno gdje ste izvodili psa, treba ga pregledati i po mogućnosti detaljno iščetkati gustom četkom.
Ako ste na njemu pak zamijetili krpelja koji se ne da tako lako odstraniti, najbolje je da «skoknete» do najbliže veterinarske stanice. Tamo će vam nakon detaljnog pregleda i čišćenja psa od nametnika preporučiti korištenje namjenskih antiparazitnih sprejeva i losiona, koje, uz različite antiparazitske šampone i zaštitne (repelentne) ogrlice, možete nabaviti u svim bolje opskrbljenim središtima koji distribuiraju opremu za kućne ljubimce