Vlada je donijela Uredbu o financijskoj strukturi omotnice za izravna plaćanja za 2022. godinu, za što je ukupno osigurano 403,2 milijuna eura.
Kako je kazala ministrica poljoprivrede Marija Vučković, Prijedlogom uredbe o financijskoj strukturi omotnice za Program izravnih plaćanja za proizvodnu 2022. utvrđuje se konačna struktura raspodjele sredstava po pojedini mjera za provedbu Programa izravnih plaćanja.
“Ukupni iznos za financiranje Programa izravnih plaćanja za 2022. u cijelosti se isplaćuje iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi i iznosi 403,2 milijuna eura. Pritom je prošle godine isplaćen predujam od 203,47 milijuna eura te je do današnjeg dana isplaćena prva rata, a druga rata će se isplatiti do kraja lipnja ove godine”, istaknula je Vučković.
Što se tiče strukture omotnice najveći dio predstavlja osnovna plaćanja u iznosu od 173,4 milijuna eura, zatim zeleno plaćanje u iznosu od 120,9 milijuna eura, preraspodijeljeno plaćanje 40,3 milijuna eura, za mlade poljoprivrednike nešto više od osam milijuna eura, a u preostalih 60 milijuna eura proizvodno vezanih potpora trećina plaćanja se odnosi na krave u proizvodnji mlijeka.
Vlada je donijela Odluku o donošenju Nacionalne strategije za provedbu Školske sheme voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda od školske godine 2023./2024. do školske godine 2028./2029.
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković kazala je da su opći i specifični ciljevi strategije podizanje razine svijesti učenika o pravilnoj prehrani, zdravom načinu života i važnosti tjelovježbe, a u cilju podizanja općeg zdravstvenog statusa djece i prevencije debljine, zatim povećanje unosa svježeg voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda te smanjenje unosa hrane s visokim sadržajem masti, šećera i soli u svakodnevnoj prehrani učenika te podizanje razine znanja učenika/djece o zdravim prehrambenim navikama, smanjenju otpada od hrane, ekološkoj poljoprivrednoj proizvodnji i važnosti kratkih lanaca opskrbe.
„Ti ciljevi namjeravaju se postići provođenjem četiri mjere, distribucijom i isporukom voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda putem odgojno-obrazovnih ustanova, pratećim obrazovnim mjerama, promocijom te praćenjem i ocjenjivanjem programa“, kazala je ministrica.
Kvantitativni pokazatelji uspjeha bit će da po školskoj godini najmanje 50 % učenika/djece sudjeluje u mjeri Distribucija i isporuka voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda, najmanje 50 % odgojno-obrazovnih ustanova sudjeluje, podizanje razine svijesti učenika o pravilnoj prehrani i zdravom načinu života za 10 posto i povećanje udjela potrošnje voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda u prehrani učenika za 10 posto.
Za ove ciljeve osigurano je u idućih 6 godina 14,18 milijuna eura, pri čemu se iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi namjerava financirati mjera distribucije i isporuke voća i povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti 11,4 milijuna eura, a preostali dio za mjere praćenja i promocije iznosi 2,85 milijuna eura.
„Proteklih 6 godina u Školskoj shemi voća i povrća sudjelovalo je 2 milijuna 289 tisuća učenika, u Shemi mlijeka i mliječnih proizvoda 908 tisuća, te zahvaljujem svim zaposlenicima odgojno-obrazovnih ustanova bez kojih to ne bi bilo moguće“, istaknula je ministrica.