Održano vijeće ministara u Bruxellesu

130

Sastanak AGRIFISH Vijeća održan je u Bruxellesu u utorak 26. ožujka 2024. na kojem su ministri raspravljali o nizu inicijativa koje je EK predložila s ciljem poboljšanja stanja u sektoru i jačanja pozicije poljoprivrednika u lancu opskrbe hranom.

Vijeće je pritom jednoglasno pozdravilo predložene mjere za pružanje brzog i strukturiranog odgovora na trenutačnu krizu u poljoprivrednom sektoru. To se prvenstveno odnosi na predložene izmjene uredbi o ZPP-u u pogledu standarda za dobre poljoprivredne i okolišne uvjete, pojednostavljenog postupka izmjene strateških planova i izuzeća malih poljoprivrednika od kontrola i kazni povezanih s ispunjavanjem zahtjeva uvjetovanosti.

S obzirom na snažnu podršku prijedlogu u Vijeću, kao i na pozitivne signale iz Europskog parlamenta, očekuje se da će izmjene stupiti na snagu u najkraćem mogućem roku, a s obzirom na ugrađenu retroaktivnu primjenu odnositi će se na razdoblje od 1. siječnja 2024.
Ministarstvo poljoprivrede je aktivno sudjelovalo u osmišljavanju ovih mjera te je na poziv EK dostavilo niz prijedloga za pojednostavljenje sustava, uključujući i zahtjev za izuzećem od kontrola poljoprivrednih gospodarstava manjih od 10 ha. Državni tajnik Zdravko Tušek, koji je na sastanku predstavljao Hrvatsku, pozdravio je postignuti dogovor, ali je pritom pozvao EK i na dodatni napor s ciljem osmišljavanja daljnjih mjera za pružanje pomoći poljoprivrednicima. To se posebno odnosi na problem jačanja njihovog položaja u cijelom lancu opskrbe hranom, za što se očekuju zakonski prijedlozi u drugoj polovici godine.

Vijeće je održalo i redovnu raspravu o stanju na tržištu poljoprivrednih proizvoda, posebno nakon invazije na Ukrajinu. Ministrima se tom prilikom obratio ukrajinski ministar poljoprivrede. Situacija na tržištu je i dalje nepostojana, a Hrvatska je posebno istaknula poteškoće u sektoru žitarica te proizvodnje šećera, na koje značajno utječe uvoz iz Ukrajine. Opći je zaključak Vijeća kako je potrebno pronaći dugoročnija rješenja za krizne situacije, a u tom kontekstu je Hrvatska podsjetila na zajednički prijedlog sa Slovenijom o uspostavi dodatnog kriznog instrumenta u okviru ZPP-a kojim bi se omogućila brza, učinkovita i ciljana reakcija na krizne situacije. Nadalje, podržala je i produljenje Privremenog okvira za državne potpore, što su u svojim Zaključcima naglasili i šefovi država i vlada na sastanku Europskog vijeća održanom prošli tjedan te pritom zatražila povećanje iznosa de minimis praga.

Konačno, ukazala je na potrebu razmatranja korištenja sustava tržišnih intervencija. „Međutim trenutni referentni prag ne odgovara realnom stanju u sektoru te bi ga trebalo prilagoditi trenutnim uvjetima na tržištu“, zaključio je državni tajnik Zdravko Tušek.

Na margini AGRIFISH Vijeća održan je sastanak proširene Višegradske skupine, gdje je nadolazeće mađarsko predsjedništvo upoznalo delegacije sa svojim prioritetima za drugu polovicu godine, a Hrvatska je sudjelovala i na sastanku mediteranske skupine, na kojem su ove države raspravile specifične poteškoće u sektoru s kojima se suočavaju poljoprivrednici u državama Sredozemnog bazena.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.