Državni tajnik Beljo na 9. ministarskoj konferenciji „FOREST EUROPE“

60

9. Ministarska konferencija „FOREST EUROPE“ održala se od 1.-2. listopada 2024. godine u Bonnu na njoj je sudjelovao državni tajnik Marinko Beljo, kao izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipa Dabre.

Konferencija se organizira kao paneuropski proces na visokom nivou te okuplja predstavnike država i organizacija promatrača s ciljem donošenja odluka relevantnih za šumarsku politiku te konferencija otvara priliku za razgovor o budućnosti na području pan-Europe, kao i razmjenu stečenih iskustava i saznanja koja mogu pomoći i osigurati održivo gospodarenje šumama u sljedećim razdobljima.

Na sjednici koja je vezana uz proces „FOREST EUROPE“ stavljen je naglasak na budućnost implementacije SFM-a te su se razmijenila iskustva na nacionalnoj i regionalnoj razini, kao i izazovi koje donosi budućnost te se odredio smjer, zadržavanje koncepta održivog/potrajnog gospodarenja šumama prilagođenog budućnosti. Također su se razmijenila iskustva vezana za upravljanje rizicima u šumama te su se kroz prekograničnu suradnju otvorila pitanja stvaranja mogućnosti povećanja otpornosti te prilagodba šuma za budućnost. Potpisnici i promatrači su dobili priliku kroz dijalog raspravljati o zajedničkom putu kroz promicanje prekogranične suradnje te spremnost da uspostave i podrže FoRISK u svrhu stvaranja održivog gospodarenja i otpornih šuma.

Razgovaralo se i s predstavnicima mladih za budućnost europskih šuma te su se tom prilikom razmijenile informacije o ulozi mladih i uzela se u obzir njihova vizija kako provesti preporučene aktivnosti „FOREST EUROPE“ procesa i stvarati čvršće temelje te veći zamah kroz uključivanje mladih u proces. Također su se iznijele buduće vizije „FOREST EUROPE“ te, na temelju onoga što su predložili ministri i promatrači, stvaranje okvira u kojima bi se djelovalo kroz buduća razdoblja, kao i buduća uloga „FOREST EUROPE“ u areni šumarske politike.

Državni tajnik Beljo je potpisao sporazum u ime Vlade RH o zaštiti i očuvanju šuma na razini EU.

Ovo prilikom donijele su se odluke kako bi se „FOREST EUROPE“ proces prilagodio trenutnim izazovima i osigurao nastavak rada u potpori pan-Europskoj šumarskoj politici u narednim godinama te je donesena konačna odluka o uspostavi Forest Risk Facility.

Također je pokrenuta “Kratka priča o europskim šumama” s najnovijim informacijama o stanju i trendovima šuma u pan-Europskom prostoru, kao i „Izvješće o provedbi 2021. – 2024. godina“ u kojem se ističu postignuća država potpisnica, promatrača i LUBo te su dana razmišljanja o ključnim točkama dokumenta o “Stajalište mladih o budućnosti europskih šuma”, koje je razvilo Međunarodno udruženje studenata šumarstva (IFSA) i pridružene organizacije mladih.

U sklopu Konferencije su održani mnogi neslužbeni bilateralni susreti, kao i aktivna razmjena i dijalog među potpisnicima i promatračima o SFM-u i drugim ključnim temama“ FOREST EUROPE“ procesa, kao što su štete u šumama, zeleni poslovi (poslovi vezani uz šume i šumarstvo) i obrazovanje o šumama te nova pitanja u šumarskoj politici.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.