KAMELIJA – zimska kraljica cvatućega grmlja

810
Spread the love

Spororastuća i dugoživuća biljka. Uzgaja se kao lončanica, vrtni grm (visine do 4 m), drvo (visine do 9 m). Lišće je ovalno, tamnozeleno i kožasto s nazubljenim rubom. Nenadmašivo elegantni cvjetovi mogu biti različita oblika.

Japanska kamelija posađena u lonac procvjeta još kao mala biljka, a savršena ljepota njezinih cvjetova privlači tijekom zimskih mjeseci hladnim obećanjima. Da spriječimo razočarenje zbog odbacivanja pupova i lišća, moramo uzeti u obzir neke prohtjeve ove ljepotice.

Kao prvo, kamelija ne podnosi alkalno tlo, već traži kiselo tlo, s tim da je uzgoj moguć i u tlu neutralne reakcije. Najpovoljnija pH-vrijednost za uzgoj većine sorti, kreće se od 5,5 do 6,8. Kao i rododendroni, najbolje uspijeva u sjeni stabala koja omogućavaju djelomičnu sjenu, ali ipak propuštaju svjetlo. Stabla ih opskrbljuju prirodnim malčem – lisnjača, te pružaju zaštitu od sunca i vjetra. Ako rastu vani, moraju imati zaštitu od hladnoće, mraza i suhog vjetra.

Cvjetove može oštetiti i kiša. U područjima s oštrim proljetnim mrazevima, zid prema sjeveru ili sjeveroistoku će omogućiti dodatnu zaštitu od mraza i smanjiti rizik od oštećenja cvijeta. Najbolje je uzgajati u posudi koju ćete tijekom zime držati na polusjenovitom mjestu u prostoriji čija se temperatura kreće od 10 do 13ºC. Svakako treba izbjegavati: grijane prostorije, suh i ustajao zrak, prečesto premještanje i okretanje, pretjerano zalijevanje.

Kad prođe opasnost od oštrih mrazeva iznesite je na balkon ili u vrt na lagano sjenovito mjesto bez propuha.

Kod kamelije vrijedi pravilo: bolje manje nego previše. To se posebno odnosi na zalijevanje i gnojidbu. Zalijeva se štedljivo, ali supstrat mora biti vlažan, prejako isušivanje može biti kobno. Prihranjuje se prije cvatnje i nakon završetka cvatnje do sredine ljeta specijalnim gnojivima svaka dva tjedna, umjereno ali redovito. Ako osiguramo kvalitetan supstrat, pogreške kod zalijevanja i gnojidbe bit će manje.

Biljke ne treba često presađivati, mlade svake 2 do 3 godine, a starije još rjeđe. Najpogodnije vrijeme za presađivanje je lipanj – srpanj, kada su mladi izboji završili rast. Općenito kameliju nije potrebno orezivati. Sredinom proljeća, nakon cvatnje mogu se skratiti predugački, razvučeni i oštećeni izbojci. Stare i zanemarene biljke dobro reagiraju na intenzivnije orezivanje.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.