Nasadi lijeske se mogu uspješno štititi sa relativno malim brojem prskanja. Nedovoljna zaštita, međutim, može permanentno iz godine u godinu dovesti do potpunog gubitka roda uslijed kombiniranog štetnog djelovanja štetnika i u vezi sa njima pojačanom pojavom gljivičnih oboljenja zbog nastalih povreda.
Kao i kod voćnih vrsta, zbog mogućnosti infekcija grana, pojave rak rane, bakterijskih i gljivičnih oboljenja lišća, mogućnost pojava i širenja truleži korijena, pored programa prskanja neophodna je i određena higijena lijeske. Ona se najčešće sastoji u uklanjanju suhih grana, zaraženog lišća, spriječavanju pretjeranog vlaženja zemljišta, uništavanju korova itd.
Radi zaštite lijeske od bolesti i štetnika potrebno je izvršiti 5-7 prskanja godišnje.
I – prskanje obavlja se krajem zime uz primjenu 0.5% fobidol ulja ili 0.5% oleadijazinona u cilju zaštite od mrazovca i štitastih ušiju.
II – prskanje se obavlja u vremenu razvoja prvih listova i cvijetova uz primjenu jednog od sljedećih fungicida: jednopostotni bakarno vapno, 0.3% ortocida, 0.3% cineba ili 1% Dorosala u cilju spriječavanja pojave monilije, bakterioze i aktrantoze.
III – prskanje se obavlja 10 do 12 dana poslije drugog prskanja uz upotrebu istih fungicida, a protiv istih gljivičnih i bakterijskih bolesti.
IV – prskanje se obavlja 10 do 12 dana poslije trećeg prskanja sa istim fungicidima i protiv istih bolesti. Ovo prskanje se može izostaviti u sušnim godinama ali ga jeneophodno obaviti u vlažnim godinama.
V – prskanje se obavlja početkom ili sredinom svibnja uz primjenu jednog od akaricida: 0.15% Keltona, 0.1% Neurena i 0.06% Omita.
VI – prskanje se obavlja sredinom svibnja uz primjenu o.1% Parationa ili 1.0% Thiodana, kojima se može dodati jedan od akaricida (0.15% Keltona, 0.1% Neurena i 0.06% Omita) u cilju suzbijanja crvljivosti lješnjaka.
VII – prskanje se obavlja 10 do 14 dana poslije šestog prskanja uz primjenu 0.1% Parationa ili 0.15 Thodana a u cilju suzbijanja crvljivosti plodova.
U prvoj i drugoj godini poslije sadnje neophodna su prva tri prskanja a od treće godine pa nadalje moraju se obavljati sva predviđena prskanja.