Eterična ili esencijalna ulja dobila su svoje ime prema quinta essentia, terminu što ga je skovao švicarski liječnik Paracelsus. Eterična ulja daju biljci miris.
Unatoč imenu, eterična ulja nisu ulja- kap ne ostavlja trag na papiru. To su hlapljive tekućine koje se isparavaju na normalnoj temperaturi zraka iz sićušnih žlijezda i dlačica na listovima,stabljikama, cvjetovima, sjemenkama, plodovima i dr. organima. Neke biljke primjerice ruža, sadrže eterična ulja u cvjetovima, druge, poput matičnjakau listovima. Narančino stablo sadrži tri različita eterična ulja: u cvijetovima (neroli), listovima (petitgrain) i u kori plodova (narančino ulje).
Analiza kromatografi jom otkrila je da primjerice ulje paprene metvice osim 50 % metanola koji metvici daje miris, sadrži još 98 drugih sastojaka. Eterična ulja cvjetova sastoje se od nekoliko stotina sastojaka.
Eterična su ulja topiva u masnoći, povrtnim i mineralnim uljima, te u alkoholu. Većina se ne otapa u vodi, ali se otapaju neki njihovi sastojci. Primjerice najmirisnije molekule rižinih i narančinih cvjetova otapaju se u vodi. Parna destilacija najčešći je način dobivanja, a katkad se u postupku uzimaju hlapljivi sastojci i alkohol. Još uvijek se nekoliko nježnih cvjetnih mirisa dobiva starim načinom maceracije latica u masnoći, eterično ulje narančine kore dobiva se prešanjem – istiskivanjem, što danas rade strojevi, dok se to prije obavljalo ručno. Na kvalitetu eteričnih ulja utječe tlo, klimatski uvjeti i, svakako, vrijeme i način branja. Neka se ulja mogu razrijediti ili pomiješati.
Eterična ulja i ekstrakti najviše se koriste u farmaceutskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji. Rabe se u aromoterapiji i biljnoj medicini. Mogu se umasirati u kožu, uporabiti u oblozima ili u kupkama. Katkad se uzimaju za poboljšanje okusa hrane, ali u vrlo malim količinama. Češće se u kulinarstvu koristi cijela biljka ili njezini dijelovi. Eterična ulja su koncentrirane supstancije, pa ih za unutarnju primjenu valja uzimati u strogo kontroliranim dozama. Za izvanjsku primjenu, moraju se razrijediti u temeljnom ulju.
U mirisu mnogih eteričnih ulja može se uživati i ako u kupku dodate nekoliko kapljica ulja. Kupku za suhu kožu pripremit ćete tako da u bočici od 10 ml izmiješate oko 20 kapljica eteričnog ulja s bademovim ili suncokretovim uljem u kojem su se prije toga namakali svježi cvjetovi ili svježe bilje, primjerice kamilica ili lavanda.
Kupka od lavande djeluje opuštajuće i blago antiseptički, a pomaže pri liječenju malih porezotina i ogrebotina, ugriza ili oteklina. Pomaže i kod prehlade.
Udisanje eteričnih ulja ima terapeutski učinak jer istog trena djeluje na raspoloženje. To možete provesti s pomoću vaporizatora ili možete na rupčić nakapati nekoliko kapi ulja i staviti ga ispod jastuka, ili ih možete umiješati u potpuri s cvijećem i biljem. Protiv depresije, tjeskobe i živčane napetosti uzmite eterično ulje smole, jasmina, nerolija, ruže. Ulje od kamilice, borovice, lavande i mažurana dijeluje umirujuće i protiv nesanice. Ulje cedra, matičnjaka i paprene koprive djeluje protiv stresa i šoka, a protiv mentalnog umora i letargije koristite ulje od bosiljka, crnog papra, ili bora.
Od davnina je poznato da eterično lavandino ulje učinkovito odvraća kukce. Čisto lavandino ulje dobre kakvoće i još neka druga, mogu se izravno nanijeti na kožu, ali ako niste sigurni u podrijetlo ulja ili ste skloni alergijama, razrijedite ga u temeljnom ulju (npr. suncokretovom).
Mirisne svijeće s citronelom ili eukaliptusom odvraćaju komarce i druge leteće kukce. Od davnina se lavanda koristi za zaštitu odjeće od moljaca u ormarima.