U suvremenoj hortikulturi sve više pažnje se pridaje oblikovanju drveća i grmlja čijom rezidbom mogu nastati brojni geometrijski oblici.
Ipak, danas je umjetnost oblikovanja drveća i grmlja otišla još dalje pa se u raskošnim vrtovima mogu uočiti vrlo zanimljivi detalji gdje su biljke poprimile i složenije oblike poput ptice, čajnika, šahovskih figura, satova i sl. A u suvremenoj hortikulturi izrada skulptura od živog materijala, odnosno, biljaka jednom riječju se naziva topiari.
Međutim, nemojmo misliti da se biljke atraktivno orezuju i oblikuju samo u novije vrijeme jer primjena topiaria seže još od vremena Grčke i Rima, odakle se moć oblikovanja proširila i na ostale zemlje. Iako se topiari javlja kao obilježje francuskih i talijanskih vrtova u vrijeme renesanse, s pravom možemo ustvrditi kako se oblikovanju grmova ipak nigdje nije posvetilo toliko ljubavi i pažnje kao što je to slučaj u Engleskoj. Kako je ovaj način tretiranja grmova, stabala i živica pretežno bio vezan za strogo geometrijske oblike, tu su se pojavili i neizbježni različiti oblici poput životinja koji su isključivo plod ljudske mašte i stvaralaštva. Dakle, u pogledu oblikovanja biljaka nema nekih posebnih ograničenja i sve je stvar vlastite mašte i orezivanja.
Ali, razumljivo je da postoje biljke koje se ne smiju pretjerano orezivati te se za izradu topiaria trebaju koristiti vrste drveća i ukrasnog grmlja koje za tu svrhu imaju i odgovarajuće predispozicije. Čuvarkuće traže minimalne uvjete za rast Biljke za izradu topiaria Na koji način dobiti lijep i oblikovan grm često je pitanje mnogih. Jednostavni oblici mogu se napraviti iz već odraslih biljaka, dok se kod složenijih oblika mora krenuti od mladih biljaka koje se uz pomoć žičanih struktura mogu oblikovati onako kako mi to želimo. Mlade biljke za razliku od starijih lakše se povijaju te upravo njihovim korištenjem ćemo brzo i sigurno postići željeni oblik. Za izradu topiara koriste se isključivo zimzeleni grmovi poput: šimšira, lovora, tise, božikovine, kaline i sl.
Jednom riječju, to znači da se uglavnom koriste biljke koje podnose jače orezivanje kao jednu od neizostavnih radnji prilikom oblikovanja grmova. Navedene biljke imaju isključivo gust rast, male listove i na poseban način podnose rezanje te se kao takve jako brzo i oporave nakon same rezidbe. Međutim, kako bismo postigli lijep i dugovječan izgled grma, trebamo pretežito koristiti spororastuće biljne vrste jer upravo one imaju sve ono što je potrebno za željeni oblik. Koristimo li pak brzorastuće biljke, u vrlo kratkom vremenu izgubit ćemo željeni oblik, te takve vrste možemo jedino koristiti za formiranje jednostavnijih oblika. A odlika svake biljke koja se koristi za dobivanje topiara prije svega mora biti dugovječnost. Ovo je svojstvo potrebno iz više razloga.
Naime, da bi se dobio pravi, kvalitetan topiari, nužno je nekoliko godina a kad smo napokon dobili željeni oblik, u koji je uloženo puno truda i novca, od takvih biljaka se očekuje da dugo vremena i uljepšavaju naš vrt. To jednostavno znači- formirati topiari bez dodatnih ulaganja, osim onih koje se odnose na neizbježno njegovanje tj. održavanje postojećih formiranih oblika. S druge strane, pojam dugovječnosti obično je vezan uz šimšir pomoću kojeg možemo dobiti figure različitih oblika. Osim toga, za šimšir se često kaže da raste i umire tisuću godina. Rezidba-bez alata nema zanata! Kako bismo postigli lijep i njegovan izgled topiara, potrebno je redovito i pravilno obavljati rezidbu biljaka, jer je rezidba svakako jedna od najvažnijih mjera.
Biljke koje brzo rastu, poput graba ili kaline, jače podnose šišanje a sve radi postizanja željene visine, gustoće i oblika. A za šišanje biljaka koriste se odgovarajuće škare kao neizostavan pribor u ovom poslu. Pored svega, važna je i sigurnost pri rukovanju što nam pak jamče dobre električne škare. Naime, one su pri radu sigurne i jednostavne za uporabu, a uz sve to omogućuju dobar i oštar rez pomoću kojeg jedino i možemo formirati željeni oblik. Ali, prilikom orezivanja biljaka u različite oblike i forme ne trebate biti isključivo ograničeni samo na prostor vrta, jer se on može primijeniti i na biljke koje se nalaze u loncima, odnosno, u sobnim uvjetima i manjim vrtovima. To znači da i u malim vrtovima, u kojima nemamo mnogo slobodnog prostora, možemo imati nekoliko primjeraka u loncima kojima ćemo postići željeni ugođaj.
Osim toga, njihovim premještanjem možemo uvijek postići promjenu željenog ugođaja u vrtu. Tako će dekorativna posuda u kojoj je biljka lijepo orezana, najbolje doći do izražaja ispred ulaznih vrata ili pak na samoj terasi. Stoga je za osobe vještih ruku i dovoljno strpljenja topiari nešto što svakako moraju isprobati!