Uzgoj je guščića, kao i drugih vrsta peradi, najkritičniji prvih dana po unošenju u objekt.
Iako su, za razliku od pura i pilića, prekriveni gustim paperjem, i guščići u prvim danima života potrebuju u cijelosti kontroliran okoliš. U guščamiku je potrebno osigurati i takove uvjete, da su najednom mjestu jedinke iste starosti i podrijetla.
Guščići moraju biti zaštićeni do uzrasta od 5-6 tjedana starosti a kasnije se mogu puštati na pašu. I u kasnijem im periodu treba osigurati skloniša koja ne moraju biti od skupog materijala. Kada dobiju perje, a to je u dobi od 2 mjeseca starosti, postaju bitno otporniji i ne zahtijevaju posebne uvjete.
Jednodnevnim je guščićima potrebna temperatura od 32- 35°C. Temperatura se postupno smanjuje do starosti od 5 tjedana, kada je dovoljno i 20°C.
Poželjno ih je u objektu, kao i druge vrste peradi, u početku uzgoja, držati u krugovima od lesonita u manjim grupama do 150 jedinki. Na jedan se četvorni metar naseljava do 10 guščića a nakon dva mjeseca najviše tri jedinke. U prvim se tjednima života, uz dobru ventilaciju, svjetlost ostavlja i danju i noću. Hrane se iz pladnjeva ili valova, a dobre su i hranilice za svinje. I volumi- nozna, zelena krmiva se mogu davati iz drvenih valova, kako se ne bi rasipala.
Na pašu se mogu puštati nakon 8 tjedana. U ovoj dobi postaju vrlo otporni i glavna im hrana postaje zelena masa. Dodaju im se i koncentrirana krmiva u intenzivnom uzgoju. Guske koje su stalno na otvorenom zahtijevaju nadstrešnice koje ih štite od sunca i kiše. Ove su nadstrešnice osobito bitne za guske nakon čupanja perja.
U intenzivnom se uzgoju, u proljeće izvalene guske, do kraja turnusa mogu čupati do 4 puta sa prinosom perja od 400-600 grama. Guske se nakon čupanja perija moraju zatvoriti uz pojačanju hranidbu.
Higijena smještaja i način držanja gusaka
Uspjeh uzgoja gusaka, u okvirima intenzivne peradarske proizvodnje, ovisi o nizu higijenskih mjera. Posebna se pozornost mora posvetiti higijeni smještaja i držanja.
Guščići se mogu uzgajati na podu sa dubokom steljom ili kombinirano, u baterijama i na podu. Guščići se u baterijama uzgajaju dok ne napune 10 dana života, i to njih 20 na 1 m2. Veličina oka na žičanom podu baterija je 4×4 cm, a debljina žice 2 mm. Guščići se od desetog do tridesetog dana uzgajaju u uzgajalištima na podu sa dubokom steljom. Ovdje se na površinu od 1 m2 razmjesti 10-12 grla koja su napunila 10 dana. Kada napune 25-30 dana razmiještaju se tako da ih ostane 8-10. Na jedno grlo dolazi 4 cm hranilice i 1 cm pojilice. Guščićima se može prostor zagrijavati infracrvenim lampama: jednom lampom od 250W za 25-30 guščića. Lampe u početku gore neprekidno, a samo tijekom noći kada guščići navrše 10 dana. Temperatura zraka u uzgajalištu treba biti od 20-25°C, zatim, tijekom 3-4 tjedna, opada na 15-18°C. Relativna vlažnost u prostoriji treba biti 70-80%.
Guske su vrlo otporne na hladnoću, tako da im tijekom većeg dijela godine nije potreban neki osobit smještaj. Pri izgradnji staja treba osigurati dovoljne količine svjetla i zraka, a stelja mora biti suha (guske ne podnose vlažan i hladan pod). Na jednu gusku otpada 0,5-1 m2 površine poda. Staje se mogu graditi kao provizorijumi ili šupe. Od unutarnjeg uređenja su potrebna samo gnijezda, za svaku gusku po jedno, veliko 60 x 55 x 70 cm. Gnijezda se, po završetku perioda nesenja, uklanjaju. Ispred staje se grade ispusti (10-15 m2 po grlu) ograđene žicom visokom 1 metar. Guske se napajaju i hrane u ispustima kako bi stelja ostala suha.
Za rani tov gusaka najbolje služe objekti od tvrdog materijala. U ove objekte dolaze guščići od 30 dana i ostaju do navršenih 10 tj edana, a smještaju se u boksove veličine 5 x 5 m, po 5 grla na 1 m2. Ograda se boksova gradi od letava visokih 1,25 m; razmak između letava je 5 cm. Hranilice i pojilice se postavljaju sa vanjske strane boksova. Za kasniji se tov, koji počinje od 6-8 mjeseci života, razmještaju po dvije guske na 1 m2 površine poda. Guske se u boksovima mogu držati na dubokoj stelji ili na podu od letava. U svaki boks dolazi 12 gusaka. One su zbijene jedna do druge, kako bi se spriječilo njihovo kretanje, ali ipak imaju toliko mjesta da mogu sve istodobno ležati.
Guske ne podnose hladan i vlazan ????