Poljoprivredni proizvođači koji žele prodavati do 350 komada jaja dnevno na kućnom pragu, tržnici ili na sajmovima moraju zadovoljiti slijedeće uvjete.
– Upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i Arkod sustav – upis se vrši u županijskim uredima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
– Upis u jedinstveni registar domaćih životinja – upis se vrši u nadležnoj instituciji u Republici Hrvatskoj koja provodi upis
– Popuniti zahtjev za evidentiranje u Registar primarnih proizvođača hrane za životinje – u županijskim uredima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u roku 30 dana od početka obavljanja djelatnosti. Evidentiraju se samo oni proizvođači koji drže (uz kokoši) i druge vrste životinja.
– Popuniti zahtjev za registraciju objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla – obrasci se nalaze na web stranicama www.apprrr.hr i www.mps.hr i uz propisanu dokumentaciju slati u Ministarstvo poljoprivrede Upravu za veterinarstvo, Planinska 2a, Zagreb.
Subjekt u poslovanju s hranom koji posluje u objektu za proizvodnju jaja dužan je osigurati da objekt ispunjava zahtjeve propisane odredbama Priloga I. Uredbe (EZ) br. 852/2004 i da su ispunjeni sljedeći zahtjevi:
• da se jaja drže u prostorima namijenjenim za uskladištenje jaja sve do trenutka prodaje krajnjem potrošaču
• da se jaja skladište na ujednačenoj temperaturi, ne nižoj od 5°C i ne višoj od 18°C, sve do trenutka prodaje krajnjem potrošaču,
• da se jaja stavljaju na tržište najkasnije 21. dan od dana nesenja
• da ima dostupne rezultate na Salmonellu spp. u skladu s godišnjom Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju Jaja koja potječu iz registriranog objekta moraju biti označena brojem farme i mogu se stavljati u promet:
• na mjestu proizvodnje
• na tržnicama ili prodajnim izložbama
• u vlastitoj ili lokalnoj turističkoj ponudi
• dostavom krajnjem potrošaču (prodajom od vrata do vrata) na području iste ili susjedne županije
• u sabirnice jaja
Obratiti se ovlaštenom veterinaru radi kontrole zdravstvenog stanja životinja i izrade programa kontrole higijenske ispravnosti jaja. Voditi evidenciju o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda. Poštivati svu propisanu zakonsku proceduru.