Koordinacijski sastanak s Lokalnim kriznim stožerom Vukovarsko-srijemske županije u Županji po pitanju trenutne situacije vezano za afričku svinjsku kugu

140
Spread the love

Po provedbi epidemiološkog istraživanja, u koordinaciji s LKS-om u tijeku je provedba nadzora od strane DIRH-a nad svim objektima za koje je utvrđeno da su epidemiološki povezani s pozitivnim objektom kao i objekata na temelju zaprimljenih prijava o nelegalnom prometu. Po dovršetku istih očekujemo izvješće u svrhu procjene rizika za daljnje aktivnosti.

Dana 16. srpnja 2024. u Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane održan je sastanak sa Stručnim tijelom kako bi se raspravila epidemiološka situacija i razmotrile moguće daljnje aktivnosti i mjere koje je potrebno provoditi u zonama ograničenja. Na sastanku su doneseni zaključci u svrhu što učinkovitijeg poduzimanja mjera potrebnih za sprječavanje daljnjeg širenja ASK u uzgojima svinja kako slijedi:

-prekršitelje mjera potrebno je odgovarajuće sankcionirati
-u svrhu učinkovitije kontrole nelegalnih aktivnosti vezanih uz stavljanje na tržište mesa i proizvoda od mesa, potrebno je žurno donošenje propisa kojim će se odrediti broj svinja/ životinja koje se kolju na objektu/gospodarstvu a namijenjenih vlastitoj potrošnji
-lovoovlaštenici se moraju poticati na aktivno pretraživanje lovišta u svrhu pronalaska uginulih divljih svinja
-potrebno je podizati kapacitete svih nadležnih službi, prvenstveno veterinara i veterinarskih inspektora
-održavati kontinuitet komunikacije s udrugama proizvođača svinja
-nastaviti s provođenjem edukacije svih dionika
-kontinuirano podizati svijest o važnosti primjene svih propisanih biosigurnosnih mjeraKoordinacijski sastanak s članovima Lokalnog kriznog stožera za afričku svinjsku kugu Vukovarsko-srijemske županije održan je danas u Županji.

Odmah potom održan je sastanak s predstavnicima svih ovlaštenih veterinarskih organizacija na području Vukovarsko-srijemske županije također u Županji.

U pripremi je izmjena Naredbe o mjerama kontrole za suzbijanje ASK u RH u odnosu na: aktivnosti popisa i pregleda objekata na kojima se drže svinje te klinički pregled i uzorkovanje na objektima u zonama ograničenja te uvjete premještanja svinja u zonama ograničenja.

Osnovne mjere u zonama ograničenja (zona zaštite i zona nadziranja) propisane su važećom Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje ASK u RH i odnose se na zabranu premještanja svinja, zabranu klanja za vlastite potrebe na objektu a meso svinja (uz ispunjavanje uvjeta) zaklanih u određenim klaonicama može se stavljati na tržište jedino prerađeno po prilogu VII Uredbe 2020/687.

Nema novih prijavljenih slučajeva sumnje na ASK.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Državni inspektorat poduzima sve korake kako bi se ASK iskorijenila te apelira na sve držatelje svinja da se strogo pridržavaju svih propisanih mjera.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.