Državni tajnik Tugomir Majdak sudjelovao je na 7. dijalogu o carini, inspekciji i karanteni između Kine i zemalja Srednje i Istočne Europe (CEEC), koji je održan u okviru 4. međunarodnog sajma robe široke potrošnje Kine i CEEC u Ningbou, u istočnoj kineskoj provinciji Zhejiang, koji se održava od 22. do 25. svibnja 2025. godine.
Sajam predstavlja platformu za gospodarsku, trgovinsku i kulturnu razmjenu između Kine i zemalja Srednje i Istočne Europe (CEEC). Kao jedini sajam na nacionalnoj razini u Kini posvećen suradnji s CEEC-om, osmišljen je kako bi se olakšala dublja suradnja i proširile trgovinske mogućnosti, s ciljem postizanja konkretnih rezultata i olakšavanje trgovine Kine i CEEC. Izložba se prostire na oko 80.000 metara kvadratnih, a prikazuje mogućnosti ulaganja i ključna područja suradnje poput obrazovanja, turizma i digitalne tehnologije te izvoznu robu široke potrošnje, namještaj za dom, pametnu tehnologija i održive proizvode. Ovogodišnje zemlje počasni partneri su Slovenija i Slovačka.
Osim izložbe, na sajmu se održava niz događaja na visokoj razini, uključujući Dijalog Kine i zemalja srednje i istočne Europe o suradnji u carini, inspekciji i karanteni na kojem je državni tajnik Majdak održao uvodni govor. Tom je prilikom rekao kako je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske u zadnjih 10 godina intenziviralo je suradnju s nadležnim kineskim institucijama s ciljem poticanja naših proizvođača i tvrtki na konkretne poslovne prilike s kineskim kolegama, posebno u području hrane i poljoprivrednih proizvoda. Dodao je kako je Hrvatska u intenzivnim pregovorima s Općom carinskom upravom Kine (GACC) radi finaliziranja usklađivanja veterinarsko-zdravstvenih uvjeta za izvoz govedine, peradi i svinjetine te mesnih proizvoda u Kinu.
Istaknuo je kako Hrvatska stavlja veliki naglasak na primjenu sanitarnih i fitosanitarnih mjera (SPS) i potrebu osiguravanja sigurne i visokokvalitetne hrane u ovim brzo promjenjivim klimatskim uvjetima. Naglasio je da je od najveće važnosti da sva nadležna tijela s obje strane usvoje mjere isključivo u skladu s odredbama SPS-a i da budu transparentna u tom pogledu, kako bi se omogućio rast trgovine, a time i rast proizvodnje. Poslovanje s Kinom važan je prioritet za Hrvatsku, a kineska ulaganja u Hrvatsku imaju veliku vidljivost u našem gospodarstvu, stoga će sve bilateralne aktivnosti rezultirati obostranom koristi u oba smjera. Iako smo mala zemlja i ne proizvodimo velike količine proizvoda, naši poljoprivredni proizvodi mogu se plasirati na specijalizirana nišna tržišta u Kini i spremni smo podići odnose između Hrvatske i Kine na višu razinu. Zaključio je kako je važno diverzificirati proizvode u međusobnoj trgovini, a najnoviji trendovi koje vidimo su ohrabrujući, s novim proizvodima koji se pojavljuju u našem izvozu u Kinu.
Nakon održanog Dijaloga državni tajnik Majdak je održao bilateralan sastanak sa Zhao Zenglianom, zamjenikom ministra GACC-a na kojem su razgovarali o daljnjim koracima za ubrzanje procedure za izvoz proizvoda životinjskog podrijetla iz Hrvatske u Kinu. Nakon ovog sastanka je potpisan Protokol o inspekcijskim, karantenskim i sanitarnim zahtjevima za proizvode akvakulture, koji omogućuje izvoz tune iz Hrvatske u Kinu. Time je Ministarstvo otvorilo novo tržište za hrvatske proizvođače tune, što je u trenutnim uvjetima iznimno važno za njihov poslovni napredak i rast proizvodnje.
Državni tajnik Majdak je tijekom svog boravka dao i intervju za Hrvatsku redakciju Kineske medijske grupe u kojem se osvrnuo na mogućnosti hrvatske poljoprivrede, planovima za jačanje trgovinske razmjene s Kinom te načinima boljeg iskorištavanja potencijala za suradnju u poljoprivredi.
Hrvatska delegacije je obišla i izložbeni prostor Republike Hrvatske na ovogodišnjem sajmu na kojem sudjeluje 16 hrvatskih tvrtki, a među njima Iločki podrumi, OPG Gilanj, OPG Dorkić, Ulja Komarija, TZ gorski Kotar,a na sajmu je prezentirano i nekoliko proizvoda Konzuma, odnosno K Plus linije za koje bi se moglo otvoriti tržište u Kini.