Kada počnu dozrijevati plodovi na odabranu stablu divlje trešnje, naberite veći broj plodova, ali pripazite da budu posve zdravi, više nego što želite od njihovih sjemenjaka uzgojiti kvalitetnih sadnica, jer u proizvodnji nešto i propadne.
Plodovi ne moraju biti posve zreli, jer zrele mogu pojesti i ptice. Najjednostavniji i zato najlakši postupak za proizvodnju sjemenjaka od tih plodova može biti da ubrane odmah poslije berbe posadite u dobro pripremljeno plodno (primjerice vrtno) tlo (sjemenište), najbolje u red ili redove na razmak 40-50 cm, a u redu na razmak 6-7 cm.
Tu će dalje ostati zimi i klijati u proljeće iduće godine. U uzgoju prema potrebi trebate suzbijati i biljne štetnike, a to su na trešnjama najčešće biljne uši. Površina tla u sjemeništu, od sadnje plodova s košticama, izniklim sjemenjacima i kroz njihov uzgoj tijekom 1-2 godine do vađenja, trebate neprestano održavati čistom od korova. Ovisno o njihovu rastu i razvijenosti, jednogodišnje ili dvogodišnje sjemenjake ujesen izvadite i posadite na novu kvalitetno pripremljenu površinu znatno rjeđe (na razmak redova 50-60 cm, a u redu na 25-30 cm), gdje će se sjemenjaci za 1-2 godine razviti u kvalitetne sadnice za sadnju s kojima ćete moći pošumiti svoju zemlju.
Sadnja koštica
Druga je mogućnost da naberete potpuno zrele plodove, iz njih izvadite koštice, osušite ih (ne na suncu) i čuvate do potkraj ljeta (početka rujna) i tada ih posadite u sjemenište kao što je navedeno za poluzrele plodove, ili ih stratificirate u sandučić s pijeskom koji držite zimi na hladnom, uz održavanje umjerene vlažnosti i rano na proljeće, prije nego sjemenke prokliju, posadite u sjemenište odnosno klijalište. To je znatno zahtjevniji postupak od sadnje manje zrelih plodova s košticama ljeti i sadnje očišćenih koštica početkom jeseni, izravno u sjemenište. Sjeme se tako može lakše i sigurnije zaštititi zimi od štetnih životinja (prvenstveno od voluharica i miševa), koji mogu pojesti i uništiti u sjemeništu posađeno sjeme.
Zato za svoje sjemenište odaberite površinu gdje je što manje štetnih malih pa i velikih glodavaca, i koliko je moguće zaštitite ju od njih. Detalje o postupku stratifikacije sjemena trešnje koji su slični stratifikaciji sjemena i drugih voćnih vrsta, možete naći u stručnoj voćarskoj literaturi o rasadničarstvu, a možete potražiti i usmeno objašnjenje od stručnjaka u svojoj županijskoj poljoprivrednoj savjetodavnoj službi. Od koštica (sjemena) sorte (pitome) trešnje možete dobiti dobre sadnice divlje trešnje, prema jednom od postupaka koje sam naveo za sjeme divlje trešnje, ako je sjeme stabla i sorte dobre klijavosti.