Eterična ulja su mješavine raznih hlapivih, čvrstih i tekućih komponenti, različitih po kemijskom sastavu.

Proces proizvodnje eteričnih ulja obuhvaća usitnjavanje biljnih sirovina i destilaciju. Uvjeti destilacije (tlak vodene pare, vrijeme i brzina destilacije) karakteristični su za svaku biljnu vrstu.
Eterično se ulje čuva u tamnim do vrha napunjenim staklenim bocama volumena 1 do 5 litara ili u aluminijskim spremnicima volumena 1 do 100 litara. Boce se hermetički zatvaraju, pečate i skladište na suhom i tamnom mjestu, na temperaturi ne višoj od 20 °C. Za proizvodnju eteričnih ulja potrebno je osigurati odgovarajuću opremu za destilaciju i odgovarajući prostor za njen smještaj. Ovisno o kapacitetu i kvaliteti opreme, troškovi mogu iznositi 50000 – 100000 eura.
Eterično se ulje proizvodi i iz nekih samoniklih biljnih vrsta koje se sakupljaju iz prirodnih staništa. Za proizvodnju eteričnog ulja koriste sc grančice bora, jele i smreke kao i njihove sjemenke. U ukupno proizvedenoj količini eteričnih ulja najviše se proizvodi eterično ulje lavande- Aetheroleum Lavandulae i borovice- Aetheroleum Juniperi.
U ekološkoj proizvodnji eteričnih ulja moraju se poštivati principi za proizvodnju i sakupljanje. U procesu destilacije trebaju se primjenjivati postupci koji iziskuju minimalni utrošak energije i koji minimalno ugrožavaju životnu okolinu. Otpadni materijal nakon destilacije treba iskoristi za kompostiranje. Materijali od kojih se prave destilatori i prateća oprema moraju biti stabilni i otporni na utjecaj biljaka i njihovih sastojaka.
Sva oprema, alat i pribor koji se koriste u radu s ljekovitim biljem moraju biti od materijala koji ne prenose toksične tvari, mirise ili okuse, otporni su na koroziju i dobro podnose često čišćenje i dezinfekciju. Površine trebaju biti glatke, ravne i bez pukotina. Drvo i slične materijale koji se ne mogu adekvatno čistili ili dezinficirati treba izbjegavati. Također treba izbjegavati metale čijom uporabom može doći do kontaktne korozije.
Sva oprema, alat i pribor za rad s LAB trebaju biti dizajnirani tako da se spriječi svaki higijenski rizik i omogući njihovo temeljito čišćenje i dezinfekcija. Ugrađena oprema treba biti pristupačna kako bi se lakše održavala i čistila. Kontejneri za neupotrijebljene materijale ili otpad moraju biti od nepropusnih materijala, laki za održavanje ili za jednokratnu uporabu. Svi prostori za hlađenje moraju biti opremljeni uređajima za mjerenje temperature.