Meka trulež plodova jabuke se razvija tijekom skladištenja na mjestima oštećenja od udaraca, ogrebotina, natučenja, štetnika itd.

Meka trulež plodova jabuke se razvija tijekom skladištenja na mjestima oštećenja od udaraca, ogrebotina, natučenja, štetnika itd. Tek u vrlo povoljnim uvjetima moguće su infekcije kroz lenticele. Tkivo lezije je u početku vodenasto, svijetlosmeđe ili tamnije crvenkasto-smeđe boje, a zdravi dio je oštro ograničen od bolesnog. Unutar lezija u početku se razviju bijele nakupine koje s vremenom postaju zelenkasto-plave.
Iz navedenih opisa bolesti je vidljivo da zbog skladištnih bolesti jabuke program kemijske zaštite počinjemo usmjeravati već sredinom srpnja, odnosno u zadnje 3 do 4 zaštite biramo fungicide koji površinski sprječavaju kasne i latentne infekcije. Prednost pritom dajemo djelatnim tvarima ciprodinil (Chorus 75 WG; karenca=35 dana), trifloksistrobin (Zato WG; karenca=21 dan), kaptan (Captan WP 50, Merpan WP ili Stoper WP; karenca =21 dan), Zato Plus WG (trifloksistrobin & kaptan) (karenca = 21 dan) i noviji pripravak Beilis WG (boskalid & piraklostrobin) (karenca = 7 dana jabuka za hladnjaču i 10 dana jabuka za tržište). Jedan te isti pripravak ne koristi se više od 2-3 puta tijekom sezone (izuzetak su pripravci na osnovi kaptana koji se u integriranoj proizvodnji smiju koristiti 3-5 x tijekom jedne sezone).
Noviji pripravak Beilis WG je odlične djelotvornosti na krastavost jabuka (Venturia inaequalis), ali ga preporučujemo koristiti isključivo za zadnju zaštitu jabuke (ili kruške) koja se bere i skladišti u hladnjačama tijekom zime! Ovisno o zdravstvenom stanju plantažnih nasada jabuka zadnje mjere zaštite su moguće u razmacima 14-18 dana, odnosno program zadnjih zaštita usmjeravamo prema potrebi suzbijanja štetnika, poglavito štetnih gusjenica i protiv bolesti jabuka u postupku skladištenja.
Ove su mjere važne u kasnim sortama jabuke koje nisu oštećene tučom, a namijenjenim skladištenju tijekom zime.