U proizvodnji presadnica polazi se od činjenice da se u fazi presadnica odigravaju osnovne promjene u rastu i razvitku biljaka.
Kvaliteta zemljišta u proizvodnji presadnica od posebnog je značaja jer uvjetuje brzinu i ujednačenost nicanja, a zatim i cjelokupan rast i razvoj. Na težim zemljištima biljke sporije niču i veoma se dugo zadržavaju u fazi uspravnih klicinih listića, tj. u početnoj fazi nicanja. Ovakav položaj klicinih listića utječe na intenzitet prilagodbe, pa prema tome i na daljnji porast biljke.
Pri proizvodnji presadnica zemljište u plasteniku se obogaćuje sa 2—3 kg stajnjaka ili komposta uz 10—20 g NPK gnojiva (15:15:15) na m2. Ovako pognojeno zemljište se dobro obradi i istretira Terabolom (50 g/m2) radi zaštite od bolesti i štetnika. U zaštićene prostore slabije kvalitete zemljišta unosi se mješavina sastavljena od stajnjaka ili komposta, zemlje i treseta u odnosu 3:2:1 u sloju debljine 20—25 cm. Zemljišna mješavina mora biti istretirana insekticidom i fungicidom (ili se to čini u samom zaštićenom prostoru).
Bez obzira na to koje se sredstvo koristi, neophodno je pridržavati se uputa o vremenu koje treba proći od trenutka tretiranja do sjetve. Za racionalno korištenje površina u tunelima i plastenicima treba formirati leje široke 120 do 200 cm, sa stazom između njih širokom 50 do 70 cm.
Širina leja i njihov broj zavise od širine tunela (plastenika). Pri tome je osnovni princip da se sa staze mogu obavljati svi radovi u samoj leji. U želji za što većim korištenjem površina u plasteniku, posebno u tunelu, veoma često se prave suviše široke leje, pa se zbog toga sa staze ne mogu nesmetano primjenjivati mjere njege.