Najčešće sorte graha

905
Spread the love

Po vrtovima i poljima uzgajaju se brojne sorte graha od kojih svaka ima svoje posebnosti. Međutim, često se postavlja pitanje ima li u botaničkom smislu razlike između graha mahunara i običnog graha zrnaša? Nema.

Razlike se dakle očituju samo u uporabnoj vrijednosti pojedinih sorti. Osim toga, mahune graha mahunara se mogu koristiti za kuhanje i konzerviranje dok se mahune graha zrnaša koriste za proizvodnju fiziološki zrelog zrna.

U poljoljekarnama najčešće nailazimo na niske sorte graha mahunara BERGGOLD i TOP CROP. BERGGOLD se najviše i uzgaja a odlikuje ga nizak rast i veoma rano prispijevanje. U razdoblju od dva mjeseca oblikuje žute mahune okruglastog presjeka koje su pogodne i za zamrzavanje. Dosta se koristi i za pripremanje salata a zbog svoje velike ukusnosti i hranjive vrijednosti se udomaćio pod nazivom ZLATNA ili ŽUTA OLOVKA. S druge strane imamo sličnu, ranu sortu, niskog graha mahunara TOP CROP koju odlikuje zelena boja mahuna.

Iako se, također, radi o cijenjenoj sorti, u južnim krajevima naše zemlje puno više se uzgaja BERGGOLD. Međutim, osim navedenih sorti, još se uzgajaju i niske sorte, širokih i plosnatih mahuna zelene boje STAROZAGORSKI i ROMA. Za sve one koji na jelovniku žele žute, široke mahune predlažemo da pokušaju s uzgojem cijenjene sorte visokog rasta ČUDO VENECIJE. Svakako da ne smijemo izostaviti i ne spomenuti kultivare OGNJENI JEZIK i PROVAJDER. Dakle, svaka sorta graha, bilo mahunara, bilo zrnaša, ima svoje kulinarske vrijednosti i specifičnosti uzgoja te kod kupnje i nabave sjemena tražite odgovarajuću stručnu pomoć radi lakšeg izbora.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.