Po vrtovima i poljima uzgajaju se brojne sorte graha od kojih svaka ima svoje posebnosti. Međutim, često se postavlja pitanje ima li u botaničkom smislu razlike između graha mahunara i običnog graha zrnaša? Nema.
Razlike se dakle očituju samo u uporabnoj vrijednosti pojedinih sorti. Osim toga, mahune graha mahunara se mogu koristiti za kuhanje i konzerviranje dok se mahune graha zrnaša koriste za proizvodnju fiziološki zrelog zrna.
U poljoljekarnama najčešće nailazimo na niske sorte graha mahunara BERGGOLD i TOP CROP. BERGGOLD se najviše i uzgaja a odlikuje ga nizak rast i veoma rano prispijevanje. U razdoblju od dva mjeseca oblikuje žute mahune okruglastog presjeka koje su pogodne i za zamrzavanje. Dosta se koristi i za pripremanje salata a zbog svoje velike ukusnosti i hranjive vrijednosti se udomaćio pod nazivom ZLATNA ili ŽUTA OLOVKA. S druge strane imamo sličnu, ranu sortu, niskog graha mahunara TOP CROP koju odlikuje zelena boja mahuna.
Iako se, također, radi o cijenjenoj sorti, u južnim krajevima naše zemlje puno više se uzgaja BERGGOLD. Međutim, osim navedenih sorti, još se uzgajaju i niske sorte, širokih i plosnatih mahuna zelene boje STAROZAGORSKI i ROMA. Za sve one koji na jelovniku žele žute, široke mahune predlažemo da pokušaju s uzgojem cijenjene sorte visokog rasta ČUDO VENECIJE. Svakako da ne smijemo izostaviti i ne spomenuti kultivare OGNJENI JEZIK i PROVAJDER. Dakle, svaka sorta graha, bilo mahunara, bilo zrnaša, ima svoje kulinarske vrijednosti i specifičnosti uzgoja te kod kupnje i nabave sjemena tražite odgovarajuću stručnu pomoć radi lakšeg izbora.