Njegom usjeva smatramo sve agrotehničke operacije, od sjetve do žetve usjeva. Njega usjeva provodi se različito kod različitog tipa sjetve, kod uskoredne sjetve mora se obaviti valjanje ako se sije u suho tlo.
Valjanje obavljamo zbog uspostave kontakta između sjemena i posteljice. Dođe li do stvaranja pokorice prije nicanja, preporučuje se drljačama razbiti pokoricu.
Heljda je pogodan usjev za organsku ili ekološku proizvodnju jer uglavnom ne treba kemijsku zaštitu protiv bolesti i štetnika kao ni protiv korova. Heljda ima brz početan porast i velike listove, u gustom sklopu zasjeni međurednu površinu te na taj način ima sposobnost zagušenja korova. U RH nema registriranog herbicida za suzbijanje korova u usjevu heljde. Od štetnika najveće štete pravi buhač jer napada u ranim fazama razvoja i tako oštećuje listove. Žičnjaci, lisne uši, stjenice, sovice i žitni moljci štetnici su koji također napadaju heljdu, ali s manjim oštećenjima.
Izvještajno-prognoznim poslovima u zaštiti bilja predviđa se pojava štetnih organizama te se preporučuju vrijeme, način i mjere njihova suzbijanja.
Preporuke i informacije javno su dostupne na mrežnim stranicama: (http://www.savjetodavna.hr i http://www.hcphs.hr).
Poljoprivredni proizvođači smiju koristiti samo registrirana sredstva za zaštitu bilja (SZB) i to samo na način i u svrhu koji su propisani u uputama za uporabu. Upisnik registriranih SZB vodi se u elektroničkom obliku kao baza podataka Fitosanitarnog informacijskog sustava (FIS-a).