Korištenje raspodnog nerasta

3380
Spread the love

Osobito pažljivo treba odabrati kvalitetne nerastove ali i pravilno ih držati i koristiti jer nerastovi uvelike utječu na svojstva populacije svinja zato što jedan nerast daje puno veći broj potomaka nego jedna krmača.

Uz pravilnu ishranu i razumno iskorištavanje nerast može dulje ostati u rasplodu. U slučaju nepravilnog hranjenja (preobilnog, nekvalitetnog ili nedovoljnog hranjenja) rasplodnog nerasta morat ćemo prerano izlučiti iz rasploda.

Preobilno hranjeni nerast prebrzo dobiva na kilaži i tako ubrzo postaje pretežak za pripust, naročito za nazimice. Nerast nedovoljno hranjen ili hranjen nekvalitetnim tj. neizbalansiranim obrokom imat će slabije izraženu volju za skok, a kvaliteta sjemena također će biti upitna. Kvalitetan nerast ima dobru volju za skok i visoki postotak osjemenjih krmača.

Nerast se mora koristiti postupno i ravnomjerno. Mlađe nerastove treba koristiti rjeđe, u početku jednom tjedno, i opterećenje povećavati postupno.

Optimalno korištenje starijeg nerasta jest 2-3 skoka tjedno. Pri većem broju skokova nerast daje nekvalitetno sjeme, što daje manji broj osjemenjenih krmača i manji broj prasadi u leglu. Isto tako razdoblje nekorištenja nerastova ne bi trebalo trajati više od 4 tjedna jer im se smanjuje oplodna sposobnost, što vidimo po smanjenom leglu i povećanom postotku preganjanja krmača.

Kod iskorištavanja nerasta prirodnim skokom moramo znati da nerast ima slabiju volju za skok u ljetnim mjesecima, a ta je volja izraženija u jesen. Pri iskorištavanju nerastova prirodnim skokom moramo paziti na higijenu nerasta i krmača koje dolaze na pripust da bismo prenošenje bolesti što više smanjili. Rasplodne životinje treba držati na čistoj prostirci i redovito ih tretirati protiv nametnika. Odraslim, rasplodnim životinjama potrebno je također redovito kontrolirati krv na zarazne bolesti: leptospirozu i brucelozu te testirati na uzročnika TBC.

Bruceloza je zarazna bolest domaćih životinja kojom se može zaraziti i čovjek (zoonoza). Uzročnik je bakterija koja izaziva pobačaj u gravidnih životinja. Uzročnik se prenosi: zaraženom hranom, spolnim putem, mokraćom, mlijekom i insektima. Bolest se vrlo teško liječi i ako se pojavi bolest, potrebno je izlučiti zaražene životinje iz proizvodnje.

Leptospiroza je zarazna bolest domaćih životinja, zoonoza. Izaziva razne infekcije, a može izazvati i pobačaj. Prenose je divlji glodavci, a svinje su “rezervoar” uzročnika leptospiroze za ostale vrste domaćih životinja.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.