Crvena palež vinove loze ili latinski Pseudopezicula tracheiphila, bolest je koja potječe iz Europe, a koja se javlja na područjima na kojima nema dovoljno vode i na nešto laganijim tlima. U našim područjima javlja se obično u području Moslavačkih vinograda i na Plješivici, a najosjetljiviji je Portugizac.
Bolest napada listove, a uzrokuje ga gljivica imenom Pseudopezicula tracheiphila. Parazit ulazi micelijem u snopove listova i tako onemogućuje razvoj sokova. U tkivu ponestaje vode pa se listovi između žila suše i odumiru. Dolazi do razvoja pjega koje poprimaju izgled trokuta. Boja nastalih pjega se mijenja, od početne svijetložute do crvenosmeđe.
Simptomi bolesti obično se pojavljuju potkraj svibnja i u lipnju, a rijetko u kolovozu i rujnu.
Do infekcije dolazi kada je pri temperaturi zraka od 15 Celzijevih stupnjeva, list najmanje 48 sati vlažan, a kod temperature od 20 Celzijevih stupnjeva, 16 sati. Od nastanka infekcije do prvih simptoma može proći od tri do pet tjedana. Inkubacija duže traje jer do prvih simptoma dolazi tek kada micelij dođe do provodnih snopova.
Infektivni potencijal bolesti smanjuje se zaoravanjem listova. Preporučuju se dva prskanja kada biljka razvije tri, pet i sedam listova ako u tom razdoblju pada kiša. Od fungicidnih sredstava preporučuju se karbamati koji mogu pomoći i kod suzbijanja gljivice Phomopsis viticola.