Najčešće ljetne sorte šljiva

1142
Spread the love

U našim krajevima zadnjih desetak godina bilježi se porast sadnje isključivo ljetnih i ranih jesenskih sorti. Razlog tomu je blizina jadranske obala gdje najčešće i završavaju plodovi ove cjenjene voćne vrste.

Ruth Gerstetter je rana sorta šljive koja rano prorodi. Samoneoplodna, je što znači da u njenoj blizini treba posaditi sortu oprašivač: Stanley, Aženka 707 i dr. Sazrijeva koncem lipnja i početkom srpnja. Plod je velik (cca 31 gram), okruglast, ljubičastoplave boje, veoma sočan i osvježavajućeg slatkog okusa.

Kalifornijska plava rano prorodi te obilno i redovito rađa. Riječ je o samooplodnoj sorti, što znači da se može uzgajati sama, bez sorte oprašivača. Dozrijeva polovicom srpnja i formira velike plodove (cca 47 grama), okruglastog oblika i plave boje. Meso ploda je sočno i ugodna okusa.

Stanley pretstavlja sortu šljive koja je u posljednjih dvadesetak godina postala jedna od vodećih sorti. Prije svega, tome pridonosi činjenica da je ova sorta trebala zamijeniti Požegaču (Bistricu) koju je pokosila najopasnija bolest šljive-šarka. Oni malo stariji pamte da su veliki nasadi šljive upravo zbog šarke, slovom zakona ali i struke, morali bili iskrčeni i uništeni.

Tada se pojavila sorta Stanley koja je trebala biti otporna na šarku. Međutim, iako i ona može oboljeti od ove opake bolesti, za kratko vrijeme se nametnula i postala vodeća sorta šljive. Samooplodna je sorta koja rano dolazi na rod i koja daje redovite i obilne prinose. Dozrijeva u drugoj polovici kolovoza i formira velike plodove (cca 42 grama), tamnoplave boje.

Čačanska rodna je samooplodna sorta šljive koja rano dolazi na rod a koju odlikuje izrazita rodnost (zbog čega je i dobila naziv). Dozrijeva u prvoj dekadi srpnja, neposredno iza sorte Ruth Gerstetter. Plod je srednje velik s tamnoplavom pokožicom. Meso ploda je sočno, slatko, aromatično i vrlo dobre kakvoće. Plodovi ove sorte su osim za korištenje u svježem stanju pogodni i za sušenje.

Osim navedenih, u našem sortimentu su priličito zastupljene i sorte Čačanska ljepotica, Čačanska rana i Čačanska najbolja. Pored toga, postoji veliki niz sorti lokalnog značaja a koje su itekako zastupljene i cijenjene u pojedinim proizvodnim područjima. Međutim, moramo spomenuti i kako u ljetnom razdoblju plodonosi veliki broj tzv. japanskih šljiva za kojima posljednjih godina vlada velika potražanja u voćnim rasadnicima. Kako i ne bi kada je riječ o čvrstim, sočnim i izrazito velikim plodovima (najčešće cca 90 grama) koji su se pokazali kvalitetnim za potrošnju u svježem stanju.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.