Kukuruzna zlatica je štetnik kukuruza novijeg datuma. Prve štete zabilježene su 2002. god. u okolici Županje.
Kukuruzna zlatica prezimljuje u stadiju jaja u tlu, a prve se ličinke javljaju od sredine svibnja pa do sredine lipnja i hrane se korijenom kukuruza. Odrasli oblici javljaju se krajem lipnja te oštećuju list i svilu na klipu. Glavne štete čini ličinka u tlu pregrizajući bočno korijenje te dolazi do polijeganja biljaka, tzv. “guščji vrat“.
Kukuruzna zlatica je kornjaš duguljastog tijela dug 5-6 mm. Pokrilje je žute boje s crnim prugama na hrptu (ženka) ili gotovo potpuno crno (mužjak). Ticala su duga i nitasta. Noge su tamne sa žutim dijelovima. Ličinka živi na korijenu kukuruza. Žućkasto bijele je boje, s tamnom glavom. Naraste do 15 mm. Najveće štete nanosi ličinka izgrizanjem korijena biljaka kukuruza. Osim lišća, izgrizaju i svilu zbog čega dio klipa ostaje bez zrnja. Odrasli oblici hrane se polenom pa se tijekom srpnja, kolovoza i rujna nalaze na metlici , svili klipa i listovima.
Suzbijanje ovog štetnika provodi se preventivno poštivanjem plodoreda te kemijskim mjerama. Budući da je zlatica štetnik monokulture svakako treba izbjegavati ponovljenu sjetvu kukuruza na istoj parceli. Kemijskim mjerama suzbijamo ličinke u tlu na silažnom i merkantilnom kukuruzu, a na sjemenskom ako je potrebno i odrasle zlatice.
Najvažnije je ne sijati uzastopce kukuruz na istoj površini! Monokultura kukuruza pogoduje razmnožavanju i širenju kukuruzne zlatice!
Ako parcela nije zasijana kukuruzom, ličinke uginu od gladi. Na površinama gdje je brojnost kukuruzne zlatice velika, a ipak se sije kukuruz nakon kukuruza, morat će se primijeniti insekticid i pridržavati se uputa uz svaki pojedini insekticid. Postoji nekoliko mogućnosti:
– primjena granuliranih insekticida u vrijeme sjetve kukuruza (kao i za žičnjake), insekticid mora imati dugotrajno djelovanje u trake
– prskanjem škropivima u traku prilikom sjetve ili u drugoj polovici svibnja uz biljke kukuruza, uz inkorporaciju (plitko unošenje insekticida u tlo)
– primjenom tekućeg insekticida peristaltičkom pumpom u trake u vrijeme sjetve kukuruza
– sjetvom tretiranog sjemena
Svaka od navedenih mjera, koju odabere poskupljuje proizvodnju kukuruza, a neke od navedenih iziskuju dodatnu poljoprivrednu opremu (npr. depozitori za granule ili peristaltička pumpa).