Mješinasto ili vrećasto leglo

2915
Spread the love

Mješinasto ili vrećasto leglo zarazna je bolest poklopljenog legla uzrokovana virusom. Blage je naravi, a u nas se rijetko javlja.

Uzročnik (virus) sačuva svoju zaraznu moć na sobnoj temperaturi (15 do 20 °C) 10 do 11 mjeseci. Prema višoj temperaturi virus je slabo otporan, te ugiba za 10 min, u vodi na temperaturi od 59 °C, a u medu na 70 do 73 °C. U vodi ugrijanoj na 80 °C ugiba odmah. Sunčane zrake ubijaju ga za 4 do 6 sati.

Ličinke se zaraze zaraženom hranom. Iz jedne košnice u drugu bolest najčešće prenosi sam pčelar. No kao prenosioci dolaze u obzir i pčele radilice (zalijetanje, grabež), a i matica. Bolest napada radiličko i trutovsko leglo. Ličinka ugiba tek kad se ispružila ili kad se pretvara u kukuljicu, dakle kad je stanica u kojoj se nalazi već poklopljena. Poklopci tih stanica obično su malo uleknuti, a na njima opažamo i tamnije mrlje.

Često nalazimo i rupice koje su progrizle pčele nastojeći da uklone propalo leglo. Tijelo zaražene ličinke poprima najprije svijetložućkastu boju i postaje mlohavo. Zatim ličinka postaje smeđa, i to postepeno od njezina prednjeg kraja prema stražnjem. Glava je uvijek obojena tamnije od ostalog tijela. Na stražnjem kraju nastaje prozirna vreća koja je u početku napunjena prozirnom tekućinom. Unutrašnji organi ličinke pretvaraju se u tekuć i zrnat sadržaj, a kožica ličinke ostaje sačuvana. Izvučemo li ovakvu uginulu ličinku iz stanice, čini se kao da se taj sadržaj nalazi u nekoj mješinici ili vrećici, pa odatle i ime bolesti.

Takva mlohava ličinka prione za stijenku stanice na kojoj leži. Propala ličinka sve se više suši, i poprima tamniju smeđu boju. Glava je nešto podignuta, pa ličinka ima oblik sličan gondoli. Ne odaje nikakav naročit miris. Bolest se u košnici lagano širi, a može i sama od sebe prestati. Rijetko propada cijela pčelinja zajednica. Bolest je blage naravi i lako se suzbija. Jaka pčelinja zajednica može sama od sebe ozdraviti. Zajednicama u kojima je uginuo samo mali broj ličinki dovoljno je osigurati dobru njegu (prema potrebi prihraniti, suziti plodište, utopliti košnicu).

Saće u kojem ima velik broj uginulih ličinki treba iz košnice izvaditi i spaliti. Preporučuje se da se pčelinjoj zajednici da 1 g kloramfenikola u 2 litre šećerne otopine. Košnice u kojima je bila bolesna zajednica raskužit ćemo (najbolje plamenom benzinske svjetiljke), a med koji želimo upotrijebiti za prehranu pčela treba prokuhati.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.