U domaćoj narodnoj tradiciji simbolom je darivanja, kao voće koje ima okrugli oblik simbolom je ljubavi, plodnosti, snage i obnavljanja. Plod jabuke ili kora s njenog drveta koristila se i u vilinskoj magiji, posebice u ljubavnim čarolijama i zaštiti od neprijatelja.
Od svih simbola koji su joj pridodavani najčešće je smatrana simbolom ljubavi, u Kini cvjetovi jabuke predstavljaju simbol ženske ljepote. Tragajući za vodom života u Indiji, Aleksandar Veliki navodno je pronašao jabuke koje su produžavale životni vijek čak za 400 godina. Vjerovalo se da bi žena mogla roditi lijepu djecu ako bi za vrijeme trudnoće pojela mnogo jabuka. Jesti jabuke smatralo se zdravim i za poboljšavanje pamćenja. No postoji i oprečno vjerovanje, da bi se tijekom godine moglo dobiti onoliko čireva koliko se jabuka pojede za Novu godinu. Zanimljiva su i vjerovanja poput, ako bi se zagrizla neoprana i neobrisana jabuka moglo bi se izazvati đavla.
Osoba koja je pak željela saznati prvo slovo imena osobe koja je voli i za koju će se udati ili oženiti, dovoljno je bilo da preko svog ramena baci koru oguljene jabuke. Ukoliko se htjelo zaprositi mladenku dobacila bi joj se jabuka. Ako je bila prihvaćena, vjenčanje je bilo dogovoreno. Trule su jabuke vještice koristile za spremanje ljubavnih napitaka. Sanjati jabuke znači: brati ih (radost, poslovni uspjeh), skupljati ih (imat ćeš dobar posao), vidjeti ih na drvetu (proširit će ti se krug prijatelja, dobit ćeš lijepe vijesti), stablo u cvatu (sreća i radost). Za razliku od ovih lijepih snova, ako se sanja trula jabuka to znači veliku štetu, a stablo bez ploda označava bolest. Prema Keltskom horoskopu (rođeni od 25. lipnja do 4. srpnja) su vrlo ambiciozne, talentirane, pouzdane i poželjne osobe. Uspješni su, ne osvrću se mnogo na kritike koje smatraju proizvoljnima i suvišnima. Pouzdani su partneri i vjerni ljubavnici, osobe toga znaka nisu sklone ljubavnim avanturama. U kući i svom obiteljskom ozračju najbolje se osjećaju.
Stablo jabuke naraste u visinu i do 12 metara. Razgranate je krošnje s jajolikim listovima. Cvate u svibnju mjesecu, dozrijeva ovisno o vrstama od srpnja do listopada. Kod nas najbolje uspijeva u kontinentalnim krajevima. Raste na svim vrstama tala, ali traži podneblje s puno vlage u zraku. Vlaga joj je posebno potrebna u vrijeme cvatnje. Podnosi temperature i od -25 stupnjeva Celzija. U svijetu je poznato preko 10000 sorti jabuka. U našoj zemlji godišnje se proizvede oko 40000 tona, a godišnja potrošnja po stanovniku iznosi oko 15 kg. Najpoznatije su vrste Idared, Jonagold i Zlatni delišes. Pitoma jabuka podrijetlom je iz jugoistočne Azije. Postoje podatci o uzgoju jabuka u Anadoliji i sjevernoj Mezopotamiji u drugom tisućljeću pr. kr. U Perziji je uzgajana i 500 godina pr. kr. U Rimskom carstvu bilo je poznato oko 36 sorti jabuka, a i stari Grci uzgajaju je oko svojih gradova. Karlo Veliki naredio je sadnju jabuka oko 800 godine po franačkim državama, a oko 1600. bilo je poznato već oko 200 sorti. Tijekom 16. i 17. stoljeća europski kolonisti prenose je u Sjevernu i Južnu Ameriku, a zatim u Južnu Afriku. Krajem 18. stoljeća počinju je uzgajati u Australiji i Tasmaniji.
S obzirom na okus dijele se na slatke i kisele, po boji na žute i crvene, a obzirom na vrijeme sazrijevanja ljetne, jesenke i zimske. Sadrži vodu koja čini 82 posto težine ploda, pektine, ugljikohidrate 12 posto, masti i bjelančevine 1 posto, celulozu 1 posto. Sadrži i jabučnu i druge organske kiseline, brojne mineralne tvari među kojima su najzastupljeniji kalij i brom te vitamine (A i B kompleks), kalcij, natrij, željezo, magnezij, fosfor i sl. Stablo jabuke Jabuka u cvatu Dosta se koristi u svježem stanju, ali i za pripravu raznih slastica, kompota i sl. Dobar je antioksidans pa tako pomaže kod avitaminoza, bolesti zuba i desni, bronhitisa, prehlada i gripe, visokog krvnog tlaka, smanjuje razinu šećera u krvi, probave i sl. Ponegdje se njeno drvo koristi kao građa i za izradu namještaja. Vrlo je čest ukras, osobito tijekom cvatnje, naših dvorišta i vrtova.
Prvi put se Dan jabuka u svijetu počeo obilježavati 20. listopada 1990. na poticaj organizacije Common ground iz Londona. Cilj mu je bio promicanje kakvoće jabuke u zdravstvene svrhe te prikaz sorti koje se uzgajaju u Engleskoj. I u našoj zemlji svake godine obilježava se Dan jabuka u mnogim mjestima i gradovima i to prigodnim izložbama raznih sorti jabuka, ali i izložbama likovnih i literarnih radova djece na temu ovog omiljenog voća.