Nakon zime, svaki uzgajivač nužno treba utvrditi stanje na parcelama koje koristi za proizvodnju voluminozne krme i hranidbu krava.
To se odnosi na travnjake/djetelišta/lucerišta za proizvodnju sjenaže. Njihovo stanje ovisi o čimbenicima: u kojoj je fazi usjev ušao u zimu, je li usjev sijan prošle jeseni ili je od ranije, o kvaliteti tla, a o njima ovise agrotehničke mjere koje će se provesti.
Sjenaža se može spremati od provenute mase trava, travno-djetelinskih smjesa i djetelina. Gnojidbu mineralnim gnojivima, stajskim gnojem ili gnojovkom treba primijeniti najmanje šest tjedana prije košnje ili prije kretanja vegetacije radi utjecaja gnojidbe na kakvoću travne mase. Kod pripreme travnjaka za košnju u proljeće potrebno je obaviti valjanje/ravnanje parcele da se izbjegne onečišćenje sjenaže česticama tla. Silirati treba samo kvalitetan biljni materijal visoke hranjive vrijednosti jer se od lošeg polaznog materijala ne može proizvesti kvalitetna sjenaža.
Trave kositi u vlatanju, djeteline u početku cvatnje, a travno-djetelinske smjese u pupanju, Kositi treba po suhom, sunčanom vremenu, kasnije popodne jer je tada sadržaj lakorazgradivih šećera u biljkama visok. Visina košnje treba biti 6-8 cm da se izbjegne onečišćenje zemljom i unos stare, biljne mase u silos te da se ne uspori ponovni porast tratine. Provenjavanje mase treba biti što kraće, 24-36 sati, do sadržaja suhe tvari od 35-45%. Pokošenu masu prevrtati radi bržeg provenjavanja, osobito kada je manje sunčanih razdoblja i povoljnog vremena za provenjavanje.
Provenutu biljnu masu treba što prije spremiti u silos ili bale. Skupljanje i usitnjavanje provenute mase za spremanje u silos najbolje obaviti silo-kombajnom, a može i samoutovarnom prikolicom s noževima. Dužina sjeckanja mase od 8-12 cm; jače usitnjena masa nema dovoljnu strukturnu vrijednost neophodnu u hranidbi preživača, a masa sjeckana na veću dužinu teže se zbija u silosu.
Svaka istovarena prikolica usitnjene biljne mase u silosu mora se odmah poravnati po cijeloj dužini silosa i zbijati gaženjem zbog istiskivanja zraka iz mase. Osobitu paziti na čistoću traktora i dovežene mase radi izbjegavanja onečišćenja sjenaže i kvarenja. Spremanje sjenaže u silos mora se organizirati da se silos napuni i zatvori u što kraćem roku, tj. po mogućnosti u jednom danu.
Odmah po završetku gaženja silažne mase silos treba prekriti i zatvoriti da se onemogući prodiranje zraka i da se zaštiti površinski sloj sjenaže od atmosferskih utjecaja, podfolijama, plastičnim folijama debljine oko 0,2 mm, opteretiti je vrećama s pijeskom ili gumama.