Bakterijski konjuktivitis

209
Spread the love

Konjuktivitis je upalni proces spojnice (konjunktive) oka. Različito se očituje, prema vrsti i stupnju upale, a obično je uzrok infekcija, alergija ili fizikalno-kemijski iritans.

Prema trajanju, konjunktivitisi se dijele na akutne (nastupa naglo, u početku unilateralno sa zahvaćanjem drugog oka unutar jednog tjedna te traje manje od 4tj) te kronične (traje duže od 3-4 tj), piše Štitnjača hr.

Bakterijski, virusni i alergijski konjuktivitis

Prema etiologiji, dijele se na bakterijske (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Neisseria gonorrheae i Chlamidia), virusne (adenovirusi, enterovirus-dovodi do hemoragijskog konjuktivitisa, HSV i VZV) i alergijske.

Kod bakterijskih konjuktivitisa dominira fotofobija, osjećaj stranog tijela, limfni čvorovi obično nisu zahvaćeni, nema svrbeža, ali postoji gnojni iscjedak. Kod virusnog iscjedak je proziran i zahvaćeni su limfni čvorovi (angularni). Kod alergijskog konjuktivitisa prevladavaju svrbež i vodenasti iscjedak te jaki edem kapaka.

U pedijatrijskoj populaciji 80% konjunktivitisa su bakterijskog porijekla, 13% virusnog porijekla, dok je 2% uzrokovano alergijama. Kod odraslih pacijenata, prevalencija bakterijskih je 40%, virusnih konjunktivitisa 36%, a alergijskih 24%.

Pregled i dijagnoza

Pri pregledu nalazi se hiperemija, eksudacija, suzenje, pseudoptoza, papilarna hipertrofija, kemoza (patološki sadržaj u subkonjuktivalnom prostoru; tekućina-edem, krv-hematom, zrak-emfizem), folikuli, pseudomembrane i membrane ali vid nije oštećen.

Dijagnoza se postavi klinički. Ponekad je indicirano uzimanje brisa i nasađivanje na kulturu i to kod neonatalnog konjunktivitisa, rekurentnih purulentnih konjuktivitisa i sumnje na infekciju N. gonorrhoeae ili Chlamidije.

Liječenje

Liječenje konjunktivitisa ovisi o etiologiji. Klinički znaci konjunktivitisa povlače se brže ukoliko se pacijent tretira antibioticima, ali većina konjunktivitisa prolazi spontano. Antibiotici se trebaju koristiti u lokalnom obliku.

Prvi izboru liječenju bakterijskog konjunktivitisa je tobramycin u obliku kapi (5x tokom dana, svakih 4-6h) ili masti (svakih 8 h, stavlja se navečer u fornikse jer produženo djeluje tokom noći).

Gentamicin kapi ili mast su drugi lijek izbora u tretmanu bakterijskih konjunktivitisa. Chlorampfenikol mast je treći izbor u liječenju. Ciprofloksacin treba koristiti samo u slučajevima kad primjenom antibiotika starijih generacija ne dobijamo rezultat.

Virusni konjunktivitisi se liječe simptomatski, nema specifične terapije. Sekret se odstranjuje ukapavanjem 3% otopine Acidi borici. Mogu se primjenjivati i antivirotici (3% mast aciklovira), ali nema dokaza da djeluju na adenovirus. Također se koriste vazokonstriktorne kapi za nos nekoliko puta dnevno do tri dana, umjetne suze 4-8 puta dnevno, 1-3 tjedna te hladni oblozi nekoliko puta dnevno tokom 1-2 tjedna.

U slučaju teškog virusnog konjunktivitisa, indicirana je upotreba sistemskih kortikosteroida, ali u tom slučaju pacijenta upućujemo oftalmologu.

Klamidijski i gonokokni konjunktivitis trebaju se liječiti sistemskim i lokalnim antibioticima (gonokokni ceftriakson 1g i.m. te lokalno eritromicin, a klamidijski se tretira makrolidima ili tetraciklinima).

U akutnoj fazi alergijskih konjuktivitisa lokalno se daju vazokontriktor (epinefrin), hladni oblozi, antihistaminici lokalno (Opatanol kapi) te peroralno koji smanjuju simptome. Ovi preparati djeluju simptomatski, a za izliječenje je potrebna eliminacija antigena ili hiposenzibilizacija. Aplikacija hladnih obloga može smanjiti otok i eksudaciju.

Posebno je važno učestalo i temeljito pranje ruku te ostale mjere higijene (upotrebljavati poseban ručnik i maramicu, vlastita dekorativna kozmetika). Ako je dijete zaraženo konjuktivitisom, potrebno ga je izolirati iz kolektiva. U slučaju pada vidne oštrine, pojave roja mušica ili intenzivnih bljeskova te bolova u predjelu oka, treba se javiti u dežurnu oftalmošku službu.

Autorica: Martina Kalogjera, dr. med. spec. obiteljske medicine

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.