Ljekovita biljka kojom umirujemo živce

910

Božje drvce (Artemisia abronatum L.) poznato je od davnina kao lijek, ali i tradicionalni začin u raznim jelima, te dodatak kod izrade piva.

U prošlosti biljka se najviše koristila u liječenju tuberkuloze potrbušnice koja je bila praćena ascitesom (nakupljanjem tekućine u trbušnoj šupljini). Poznata je i po nazivima drvce Blažene Djevice Marije, citronela, gorki pelin, limunov pelin, vunasti kravjak i vrtni pelin. Opis biljke: naraste u visinu od 1,5 metar. Listovi su dvostruko do trostruko perasto dijeljeni, listići linearni, tamnozeleni, na naličju sivkasti. Cijela biljka djeluje nježno paperjasto. Cvjetovi su sitni, žute boje skupljeni u mnogobrojne glavičaste cvatove. Vrijeme cvatnje: od lipnja do rujna.

Stanište: nalazimo je samoniklo uz potoke i rijeke, na napuštenim zemljištima, najčešće raste kao kultivirana biljka u vrtovima. Okus i miris: ima aromatični miris po limunu, a okus aromatično – gorak po pelinu.

Branje i prerada: beru se vršne grančice sa cvatovima i sami cvjetovi u vrijeme cvatnje. Suše se na toplom i prozračnom mjestu u sjeni. Od svježe biljke cijedi se sok, a od osušene biljke rade se tinkture i pripravljaju čajevi.

Ljekovit sadržaj: alkaloid abrotin, flavonski spojevi, tanini, gorke tvari i eterična ulja.

Ljekovito djelovanje: u liječenju zgrčenosti ovojnica tetiva (Dupuytren sindrom), kod grčeva bolno mjesto se namaže sokom biljke,

• upale crijeva,
• bronhitisa, koristi se čaj od božjeg drvca s medom,
• bolesti mjehura i bubrega,
• ženskih bolesti (menstrualnih tegoba, amenoreje),
• bolesti jetra praćenih nakupljanjem tekućine
• raznih kožnih nečistoća, uboda insekata i čireva,
• visoke temperature,
• groznice i žutice,
• dječjih glista i parazita,
• dišnih tegoba, katara bronha i pluća, astme, tuberkuloze,
• oslabljenih živaca, neurastenije, nervozne anoreksije, te histerije.

Sok za vanjsku uporabu: svježi sok može se koristiti u liječenju raznih kožnih nečistoća. Namažu se oboljela mjesta te se pusti da se tekućina osuši. Svježi sok može se konzervirati s alkoholom u omjeru 2 dijela soka jedan dio alkohola.

Čaj: dvije jušne žlice cvjetnih grančica popare se s jednom litrom kipuće vode. Tako pripravljen čaj poklopi se i pusti odstajati jedan sat te se procijedi. Pije se jedna šalica ujutro i navečer prije jela.

Tinktura: 200 grama cvjetnih grančica stavi se u jednu litru 96 postotnog alkohola ili jake rakije. Tijekom desetak dana svaki dan se tinktura promućka te se procijedi. Uzima se tri puta dnevno po jedna mala čašica od rakije s čajem ili sokom, pola sata prije jela. Božje drvce koristi se i kao insekticid za istjerivanje moljaca iz voćnjaka.

Kontraindikacije: u dodiru s biljkom moguće su kožne alergije. Uporaba biljke u bilo kom obliku zabranjena je za trudnice.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.