Zanimljivosti o komarcima

310
Spread the love

U svijetu je poznato oko 3000 vrsta komaraca. Od tog broja kod nas je prisutan manji broj vrsta (oko 20) među kojima su najznačajniji predstavnici rodova Anopheles, Aedes i Culex.

Osobina komaraca da sišu krv (ženke) na nekoliko domaćina pogoduje prijenosu različitih mikroorganizama koji žive u krvi. Čak i kad ne sišu krv svojom prisutnošću a posebno zujanjem narušavaju mir i spokoj ljudi. Vrste roda Anopheles prenose uzročnika malarije-bolest koja je uz AIDS najvažnija zarazna bolest od koje godišnje obolijeva 200-300 miliona ljudi, a umire oko milijun.Vrsta Aedes albopictus prenosi više virusa opasnih čovjeku, a među njima i virus dengue i žute groznice.

Ova je vrsta prisutna u Italiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini. Komarci su najaktivniji u sumrak ili rano ujutro. Preko dana miruju u svojim skloništima, u različitom raslinju u blizini bara ili vodotoka. Životni vijek komarca tijekom ljeta traje 1-2 mjeseca, a u nepovoljnim uvjetima i dulje. Tijekom prezimljavanja odrasli komarci žive i do pola godine.

Suzbijanje komaraca mora se provoditi sustavno na određenom području. U područjima gdje ima više komaraca provode se akcije suzbijanja koje su usmjerena na suzbijanje ličinki i odraslih. Ličinke se suzbijaju tzv. larvicidima kojima se tretiraju vodene površine. Odrasle jedinke suzbijaju se različitim kemijskim pripravcima, najčešće iz različitih letjelica, a suzbijanje se može obaviti i sa zemlje uz primjenu posebne aparature.

U onim područjima gdje se ne provodi suzbijanje komaraca, koriste se različiti pripravci pomoću kojih se pokušava smanjiti njihova brojnost, ali i negativno djelovanje na ljude. Najčešće se koriste različiti repelenti koji na neki način tjeraju komarce.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.