Pod lažnim ili preranim trudovima podrazumijevamo bolno stanje kod gravidnih životinja u trbuhu. Ono se po vanjskim znakovima očituje kao porođajni trudovi. Lažni i prerani trudovi se javljaju kod goveda i koza u posljednja 2 – 3 tjedna graviditeta. U kobila se javljaju i mnogo prije.
Najčešći uzroci preranih trudova su veliki tjelesni napori (transporti), traumatični inzulti u trbuhu, intenzivne kretnje ploda te pijenje hladne vode, a ponekad nestručna i gruba vaginalna i rektalna pretraga gravidnih životinja.
Krave su nemirne, stenju i često muču, dižu rep, drže se zgrbljeno, ogledavaju se prema stražnjem dijelu tijela i udaraju nogom o zemlju. Ovim simptomima može se ponekad pridružiti i jako stezanje trbušnog mišića. Naime, sposobnost maternice da se kontrahira u svezi s različitim podražajima povećava se sve više potkraj gravidnosti. Vrhunac postiže za vrijeme porođaja.
Ponekad se maternica kontrahira i zbog slabih podražaja. Tada su kontrakcije po intenzitetu većinom neznatne i ne očituju se vanjskim znacima. Tek jači i učestaliji podražaji kadri su uzrokovati energičnije kontrakcije maternice, a reflektorički i kontrakcije trbušnog mišićja. Te su kontrakcije ponekad toliko jake, da uzrokuju izvalu rodnice ili rektuma.
Lažni i prerani trudovi mogu trajati i nekoliko sati, nakon čega se krava potpuno umiri. Kod nekih se životinja ti znakovi nakon kraće ili dulje stanke mogu ponovno pojaviti. Kod kobila se prerani trudovi očituju u obliku jačih količnih napadaja, pri čemu se životinja može oznojiti. U kobila se ponekad zbog jakih preranih trudova može početi otvarati maternični grljak. Ako se pritom životinja ne smiri može doći do pojave pobačaja. Osim nabrojenih simptoma, u životinja se javljaju ubrzano bilo i disanje, a kod duljih lažnih trudova i povišenje tjelesne temperature.
Budući da se prerani trudovi očituju u kliničkoj slici, koja je podjednaka onoj u početnom stadiju normalnog porođaja, prijeko je potrebno razlikovati ovo bolesno stanje od pojave trudova u očekivanom terminu porođaja. Zato je potrebno da prema datumu pripusta ocijenimo radi li se o lažnim ili normalnim trudovima.
Osim toga, vime je kod lažnih trudova prazno i uvelo, križno – zdjelični ligamenti još nisu upali, ili samo neznatno, a stidnica je tek malo otečena. Konačno, prilikom oprezne vaginalne pretrage, veterinar će naći da je cervikalni kanal zatvoren i začepljen sluzi.
Ne treba se suviše žuriti s terapijom, jer se životinja ponekad sama smiri. Životinju treba ostaviti na miru, dići ležište u stražnjem dijelu, a bedra i križa pokriti pokrivačem. Ako se stanje ne popravi ubrzo nakon poduzetih mjera ili ako je stanje poslije dijagnoze ozbiljno, veterinar će životinji dati sredstvo za umirenje.
Sprječavanje pojave ovog stanja temelji se na uklanjaju nabrojenih pogodovnih čimbenika, koji mogu utjecati na pojavu lažnih trudova. Osim toga, uvijek treba voditi računa o ustanovljenim uzrocima prejakih trudova i uklanjati ih ili ublažiti na najmanju moguću mjeru.