Puzava ivica, za liječenje i dodatak jelima

2006
Spread the love

Puzavu ivicu antički su narodi koristili kao povrće. Za nju su vezane mnoge priče. Jedna od njih kaže da može uzrokovati požar ako se unese u kuću i to vjerovanje ponegdje živi i danas.

Izvor: Wikipedia

Puzava ivica je medonosna, ljekovita i ukrasna biljka. Uzgajaju se brojni ukrasni oblici (kultivari, sorte). Prirodno raste u Europi, Sredozemlju, Maloj Aziji i Iranu, odnosno Euroaziji. Raste u šumama, na šumskim proplancima, livadama, uz putove, u vrtovima, od nizinskog do pretplaninskog pojasa, sve do 2000 m nadmorske visine.

Odgovaraju joj plodna zemljišta i topla klima i pogoduje joj polusjena. Vrlo je dobra kao pokrivač tla. U Sjevernoj Americi jest udomaćena i smatraju je invazivnim korovom.

To je trajna zeljasta biljka s brojnim vriježama iz kojih izrastu uspravne, nerazgranate stabljike visine od 25 do 30 cm. Listovi su u prizemnoj rozeti, obrnuto jajoliki i narovašena ruba, dugi do 12 cm i široki do 5 cm. Listovi na stabljici su sitniji, nasuprotni, sjedeći i postupno prelaze u pricvjetne, plavkaste listove. Pricvjetni listovi (brakteje) su duži od gornjih listova, a kraći od cvjetova.

Cvjetovi su plavi, dugi od 1 do 1,5 cm, po 4 do 8 ih je sakupljeno u prividnom pršljenu i nalaze se na vrhovima stabljika gusto raspoređeni čime tvore cvat nalik na klas. Cvjeta od svibnja do kolovoza, a cvjetove oprašuju kukci. Plod je kalavac, okruglast do jajast, oko 2,5 mm dug i fino mrežasto izboran, dijeli se na četiri jednosjemena, okruglasta, fino naborana plodića.

Za ljekovite svrhe i jelo koristi se čitava biljka, odnosno listovi i cvjetovi. Listovi se koriste u svježem stanju ili se suše i mogu brati u bilo koje doba godine. Biljka sadrži iridoide (ajugol), fitosteroide (ajubalakton, cisteron), tanine, ružmarinsku kiselinu, eterično ulje i neke vitamine.

Razvijene biljke u manjoj mjeri sadrže neke otrovne tvari. Malo je podataka o upotrebi puzave ivice u ljekovite svrhe. Postoje navodi da se u narodnoj medicini upotrebljava za liječenje jetre, malarije, tuberkuloze i drugih bolesti pluća. Čaj iz suhih cvjetnih dijelova pomaže kod reumatizma, čira na želucu i angine. Puzava ivica je lijek protiv krvarenja, proljeva, griže, kod smetnji u izmjeni tvari i drugih poteškoća. Izvana se stavlja na rane i posjekotine te zato u nekim krajevima na jugu Hrvatske nosi naziv „trava od posikli“.

Otopina od suhog lišća u kipućoj vodi snižava krvni tlak i zaustavlja unutarnje krvarenje. Od puzave ivice izrađuju se pripravci protiv iritacije ždrijela, a pogotovo za suzbijanje čireva u ustima. Infuzija od nadzemnih dijelova koristi se protiv proljeva, izvana kod dermatitisa, hemoroida i upale sluznice. Očito je da je puzava ivica korisna ljekovita biljka i da zaslužuje veću pažnji i češću primjenu.

Pored navedenog, za puzavu ivicu korisno je znati da se mladi listovi mogu koristiti kao vitaminski dodatak juhama, kajgani i sirevima za mazanje. Tvari iz listova jačaju tek. Mladice se mogu miješati u salate radi postizanja drugačijeg okusa. To ukazuje da je puzava ivica korisna i kao prehrambena biljka.

Prema nekim izvorima, puzava ivica može izazvati hepatitis pa je kod upotrebe potreban oprez.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.